صاحب نت

صاحب نت

هیئت دانش آموزی حضرت صاحب الامر (عج)

خلاصه منبر هیئت هفتگی بیست و هفتم شهریور ماه

اندازه فونت :
2016/07/17

بسم الله
خلاصه منبر هیئت حضرت صاحب الـامـر(عج)

🔰تنفس‌در‌هواےخیــمه‌گاهـت
هوا‌‌از‌نفس‌سرکش‌باز‌دارد🔰

🔶تمامی انسانها نفس سرکشی دارند که می‌تواند موجب عاقبت به شرّی آنها شود. بیشتر گناهان انسان در ارتباط با دیگران رخ می‌دهد، برای مثال آدم ها به خودشان نمی‌توانند دروغ بگویند بلکه در روابط اجتماعی این نوع گناهان ایجاد می‌شود. البته همه گناهان در ارتباط با دیگران رخ نمی‌دهد و بعضی از گناهان در خفا رخ می‌دهد.
🔷نفس چیز خطرناکی است؛ به طوری که حتی پیامبر خدا حضرت یوسف هم می‌گوید:« من نفسم را تبرعه نمی‌کنم. طبیعت نفس به بدی امر کردن است مگر اینکه خدا رحم کند.»
پس جلوی نفس را نمی‌شود گرفت مگر اینکه مورد رحم خدا قرار بگیری. وقتی که ما از یک تصادف سنگین نجات پیدا می‌کنیم می‌گویند خدا رحم کرد، چون که در آن زمان کاری از دست ما برنمی‌آمده و خدا ما را نجات داده است و به ما رحم کرده…پس خداست که رحم می‌کند تا اسیر نفس نشویم.
🔶انسان چگونه می‌فهمد خدا از نفس او راضی است؟
🔹پیامبر اکرمﷺ می‌فرمایند:« نفس خودتان را وزن و محاسبه کنید قبل از اینکه محاسبه‌تان کنند و تجهیز باشید برای روز قیامت.»
🔸 امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند:« از ما نیست کسی که همیشه خودش را محاسبه نکند! اگر کار خوبی انجام داده بود شکر خدا را بسیار به جا آورد و اگر مار بدی انجام داده بود توبه و استغفار کند.
🔷استغفار به معنای محو اثر است. البته بعضی اوقات هم عذرخواهی ما بر محوریت نفس است! به عنوان مثال در دین حلالیت گرفتن اصلا وجود ندارد. به جای آن استغفار وجود دارد. یعنی به جای اینکه بابت دزدی شکلان از مغازه‌ای از صاحب مغازه حلالیت بطلبیم بار دیگر که از در مغازه عبور می‌کنیم در ظرف شکلات، شکلات بریزیم و اثر دزدیمان را محو کنیم…

سوال خود را مطرح کنید :